piątek, 24 września 2010

Zasady korzystania z cudzych materiałów

Materiały tekstowe
Jeżeli znajdziemy na sieci (dotyczy to zarówno innych stron jak i poczty elektronicznej czy też list dyskusyjnych) materiały, które chcielibyśmy zamieścić na naszej stronie koniecznie należy uzyskać na to zgodę osoby, która je przygotowała. Przeważnie zobowiązanie się do opatrzenia danych informacjami, kto jest autorem pracy i odnośnika do jego strony lub maila, owocuje otrzymaniem przyzwolenia na publikację. Jednakże bez wyraźnej zgody twórcy nie wolno nam umieszczać cudzych prac, nawet jeżeli będą podpisane jego danymi.
Niedopuszczalne jest również zamieszczanie tłumaczeń cudzych tekstów bez zgody ich autora.

Jeżeli prowadzimy serwis, w którym publikujemy zabawne teksty lub zbiór przepisów kulinarnych, możemy korzystać z wszelkich danych, które zostaną nam przesłane przez użytkowników przy pomocy poczty elektronicznej. Należy wtedy jednak dodać informację od kogo dany tekst pochodzi imię inazw isko lub nick oraz adres email.

Grafika i zdjęcia
Nie każdy potrafi samodzielnie przygotować grafikę do dekoracji strony, istnieje jednak sporo witryn internetowych oferujących darmowe czcionki oraz grafikę (tła, ikony, przyciski i inne podstawowe elementy), które możemy wykorzystać w tworzeniu własnego serwisu.
Niedopuszczalne jest natomiast kopiowanie oraz podawanie odnośnika do grafiki z innych stron, by ją zamieścić na naszej witrynie.
W przypadku darmowej grafiki wymagane jest czasami umieszczenie odnośnika do strony, z której ściągamy materiały.
W dostępnych za umiarkowaną cenę wydawnictwach multimedialnych znajdziemy mnóstwo przydatnych materiałów graficznych, których możemy używać do woli, bez żadnych dodatkowych obostrzeń. Profesjonalnie przygotowane cliparty zawierają:
  • schematyczne czarno białe lub kolorowe rysunki;
  • typowe elementy stron internetowych: tła, ikony, symbole, strzałki, przyciski;
  • flagi państwowe, kontury państw;
  • wysokiej jakości zdjęcia wszelakiego rodzaju: od narzędzi kuchennych poprzez krajobrazy, słynne postaci, rośliny, zwierzęta, zabytki - na fotografiach planet skończywszy;
  • czcionki;
  • animacje, krótkie filmy;
  • popularne dźwięki.
Są one szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy bardziej skomplikowanych motywów. Tworząc stronę o rodzinnym mieście najlepiej jest osobiście zrobić zdjęcia i zamieścić je z odpowiednimi komentarzami, co dodatkowo podniesie prestiż naszej witryny, jeżeli zdjęcia będą interesujące. Zdecydowanie drożej wychodzi coś takiego w przypadku, gdy prowadzimy serwis o stolicach Europy lub zwierzętach zamieszkujących Australię - wtedy cliparty są wręcz nieocenione.


Zasady umieszczania odnośników
Na naszej witrynie mamy pełne prawo do zamieszczania linków do innych stron, zgodnie z zasadą, że jeżeli coś zostało już opublikowane, to autor chce się tym podzielić z największym gronem internautów. Odnośnik do czyjejś strony stanowi darmową reklamę dla jej twórcy.
Jednakże należy w tym przypadku pamiętać o stosowaniu pewnych podstawowych zasad.
Jeżeli stosujesz ramki - przy każdym odnośniku do cudzej strony trzeba uwzględnić, by jego zawartość otwierała się w nowym oknie przeglądarki. Wyświetlanie go w jednym z okien twojej witryny sugeruje użytkownikom, że cały czas znajdują się na tej samej stronie, a dany plik jest twoim dziełem. Takie postępowanie jest praktycznie równoważne z przekopiowaniem pliku na twoje konto, czyli na jego publikację bez zgody autora. Dodatkowo naruszasz integralność dzieła, którego autor nie życzy sobie (jeszcze nie spotkałam webdesignera, który by nie miał nic przeciwko), aby naokoło jego strony były cudze ramki.
Koniecznie postaraj się wyraźnie zaznaczyć, że odnośnik prowadzi na inną stronę. W niektórych przypadkach różnica pomiędzy zamieszczeniem odnośników do cudzych witryn, a nieuczciwym wykorzystaniem cudzych materiałów, może być praktycznie niezauważalna dla odwiedzających.
Przykładowo korzystasz z tego, że możesz zamieszczać na swojej stronie proste informacje prasowe i tworzysz serwis informacyjny. Wszystko jest w porządku.
Chcesz jednak dodatkowo dostarczyć swoim odwiedzającym wyczerpujące informacje na dany temat i dodajesz odnośniki do witryn, gdzie takie dane są zamieszczone. Tutaj temat zaczyna być śliski.
Jeżeli pod każdą z aktualnych informacji dodasz odnośnik więcej, będący linkiem do strony gazety/radia/portalu, gdzie zamieszczone są artykuły szczegółowo opisujące dane wydarzenie, to sugerujemy, że dane te znajdują się na naszej stronie i jesteśmy ich autorami. Rozbudujmy ten opis o wyraźną informację na czyjej stronie dany artykuł się znajduje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz